Smart Ecosystems Lublin 2018 w Top Stories na portalu i w newsletterze Smart Resilient: https://www.smartresilient.com/leading-cities-member-network
Charyzmatyczni prelegenci z całego świata, wymiana wiedzy i doświadczeń, swobodna atmosfera sprzyjająca dyskusji – tak uczestnicy wydarzenia opisują pierwszą w Polsce, międzynarodową konferencję Smart Ecosystems, która miała miejsce 14 i 15 czerwca 2018 roku w Lublinie. Spotkanie połączyło praktyków oraz ekspertów zajmujących się tematyką inteligentnych miast – smart cities, a także włodarzy rozwijających się miast i gmin, działaczy społecznych, organizacji pozarządowych i hobbystów zafascynowanych nieograniczonymi możliwościami najnowocześniejszych technologii w zarządzaniu przestrzenią miejską. Lublin, któremu nadano tytuł Leading City wyznaczył zaś drogę rozwoju nie tylko polskim, ale również europejskim miastom, które chcą współpracować z mieszkańcami i odpowiadać na ich potrzeby.
Pierwszy dzień konferencji poświęcono na część wykładową. Spotkanie rozpoczął przedstawiciel organizatorów, Sebastian Kawałko oraz prezydent miasta Lublin, Krzysztof Żuk, czynnie wspierający inicjatywę promowania idei smart ecosytems. To właśnie on podpisał list intencyjny z rąk Michaela Lake, założyciela bostońskiej organizacji Leading Cities. Miasto, które uzyskało tytuł Leading City to nowoczesna metropolia wykorzystująca najnowsze rozwiązania w celu podniesienia wydajności, jakości życia mieszkańców oraz zarządza zasobami w zrównoważony sposób. Lublin to pierwsze miasto w Polsce i Europie, które otrzymało ten szczególny tytuł.
Tytuł Leading City oznacza, że miasto Lublin korzysta z doświadczeń innych miast, uczy się na ich błędach, nie zaś na swoich. Budowanie współpracy miast w różnych obszarach zawsze będzie wartościowe, zarówno w Polsce, jak i na skalę międzynarodową, co daje jeszcze lepsze efekty. Na konferencji poznaliśmy dobre praktyki smart city i przekonaliśmy siebie nawzajem, że razem możemy więcej. Europa środkowo-wschodnia korzysta z funduszy europejskich i dzięki nim rozwija m.in. elektromobilność czy angażowanie społeczeństwa do udziału w projektach partycypacyjnych. W związku z możliwościami finansowymi, potrzebujemy weryfikacji naszych pomysłów i wskazówek od ekspertów i organizacji takich jak Leading City. Dzięki temu wiemy, jakie rozwiązania się sprawdzają. Spotkania takie jak Smart Ecosystems dają konkretną wiedzę i możliwość nawiązania cennych kontaktów. – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Smart Cities skupiają się na tym, aby projektować je z myślą o mieszkańcach i na pierwszym miejscu stawiać ich potrzeby oraz oczekiwania, które w obecnych czasach dynamicznie się zmieniają. Jestem bardzo mile zaskoczony tym, jakie inicjatywy są podejmowane w Lublinie oraz jak angażuje społeczność do czynnego udziału w ulepszaniu funkcjonalności miasta. Takie działania sprawiają, że Lublin śmiało może być postrzegany jako smart city. Jako Leading City prezentuje zaś nowoczesny, innowacyjny sposób zarządzania skupiony na przyszłości. Jestem dumny i szczęśliwy, że do mojej organizacji dołączyło pierwsze europejskie miasto, to niezwykły i poruszający moment. Już niedługo wszystkie leading cities będą miały okazję dzielenia się swoimi doświadczeniami i pomysłami na specjalnie przygotowanej platformie internetowej. – mówi Michael Lake, założyciel organizacji Leading Cities.
Prelekcja City as a Platform Manifesto Michaela Mulquina ze Smart City Association przedstawiła uczestnikom 10 prostych wskazówek, które czynią miasto przyjaznym mieszkańcom i odpowiadającym ich potrzebom. Zespół Bee smart city z Niemiec (Jochen Berbuer, Reinhard Eichborn) przybliżył zaś działanie swojej platformy, która pozwala ludziom z całego świata na wymianę pomysłów zgodnych z ideą smart city w zakresie ekonomii, ekologii, transportu oraz zarządzania.
Wyjątkowym momentem było wręczenie nagród laureatom konkursu na najlepszy projekt budżetu partycypacyjnego. Wyróżniono Giżycko, Kalisz, Lublin oraz Olsztyn – miasta, których społeczności są najbardziej proaktywne i chętne do współpracy z organami zarządzającymi. Tym samym rozpoczęto część wykładów poświęconą rozwoju inteligentnych rozwiązań w Polsce. Głos zabrali: Członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Grzegorz Kwitek, zastępca burmistrza miasta Giżycka, Roman Łożyński (projekt Cyfrowe Mazury), Agata Miazga (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju), Marek Gzowski (KPMG), a także dr Radosław Mącik (Uniwersytetu Marii Słodowskiej-Curie w Lublinie). Pierwszy dzień konferencji zakończył wykład Rene Weilhartera, który podjął temat sieci komunikacji telefonicznej w metropoliach.
Część wykładowa wydarzenia nakreśliła uczestnikom zamysł smart cities. Międzynarodowy, zróżnicowany zespół prelegentów sprawił, że poruszano różnorodne tematy, a także omawiano wyzwania czekające na rozwijające się miasta. Zróżnicowane obszary tematyczne omawiane przez wykładowców pozwoliły uczestnikom zyskać szeroką perspektywę, wymienić doświadczenia oraz poznać najlepsze praktyki z danego kraju czy regionu. To z kolei sprzyjało owocnym dyskusjom i żywej wymianie pomysłów nie tylko w czasie przerw konferencyjnych, a także jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej części spotkania.
Smart city dąży do ciągłego rozwoju i wykorzystywania wszystkich nowych technologii. Tym samym doskonale rozumie, że miasto to nie tylko organy administracyjne, ale wszyscy mieszkańcy. Cieszę się, że w konferencji wzięło udział wielu przedstawicieli rządowych, a także włodarze Lublina i innych miast. W Polsce z pewnością jest wiele miejscowości, które chciałyby wdrożyć rozwiązania z zakresu smart cities, każde z nich ma przed sobą inne wyzwania i przeszkody. To, co będzie dla nich cenne to wsparcie „z góry”, a po warsztatach widzę, że w Polsce nie brakuje osób zafascynowanych inteligentnymi rozwiązaniami. Na całym świecie istnieją miliony miast, w których realizowane są innowacyjne, kreatywne i inspirujące projekty. Niestety, niewiele o nich wiemy i nie mamy zbyt wielu okazji na dzielenie się swoją wiedzą. Spotkania takie jak to są doskonałym czasem na skonfrontowanie swoich działań z praktykami z całego świata. – podkreśla Michael Mulquin ze Smart City Association.
Drugi dzień konferencji miał charakter warsztatowy. Otwartość i ciekawość prelegentów sprawiła, że spotkania z uczestnikami przebiegły w swobodnej, inspirującej atmosferze. Michael Mulquin oraz Arkadiusz Gos (KanBo) rozmawiali o standardach inteligentnych miast, Carles Agustí i Hernàndez omawiał modele partycypacji społecznej, zaś Michael Lake i Jochen Berbuer zaprosili do dyskusji o założeniach i celach smart city ecosystems.
Pierwszą międzynarodową konferencję Smart Ecosystems zakończył panel poświęcony ekonomii współdzielenia, w którym udział wzięli Mateusz Litewski – Uber, Maciej Panek – Panek Car Sharing, Piotr Boulangé – Pozamiatane.pl. Moderatorem był Mateusz Trawiński z Centropolis, a współorganizatorem tego panelu Lubelska Fundacja Rozwoju.
Pierwsza edycja Smart Ecosystems pozwoliła skupić się na tematyce, która dopiero zaczyna rozwijać się w Polsce. Wśród uczestników znaleźli się zarówno praktycy, decydenci, przedstawiciele administracji publicznej oraz organizacji i firm działających w obszarze smart city, a także osoby zangażowane społecznie, co pozwala wierzyć, że idea smart już niedługo dotrze do wszystkich miast w Polsce. Cieszy także to, że prelegenci, eksperci z wieloletnim doświadczeniem, przyznali, że dzięki konferencji poznali zupełnie inne punkty widzenia, a proces poszerzania ich wiedzy nigdy się nie zatrzymuje.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta Lublin, Krzysztof Żuk oraz Marszałek Województwa Lubelskiego, Sławomir Sosnowski. Dzięki ich zaangażowaniu i pomocy, wydarzenie odbyło się w przepięknym Lublinie – sercu inteligentnych rozwiązań w Polsce.
Partnerem głównym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Foto: Szymon Łyciuk